‘DAVID OGILVY’ O BİR REKLAM DEHASI

O, depresyona girmiş ve 1931 yılında Oxford’dan atılmış bir deha. Eğitimden soğuyan Ogilvy otellerde aşçılık yapmaya başlar ve burada ekip çalışması, liderlik, iş disiplini gibi kavramları çok iyi şekilde öğrenir. Ve daha sonra AGA ocaklarını restoran ve otellere pazarlamak üzere kolları sıvar. Kapı kapı dolaşarak pahalı ocakları satmaya başlar. Uyguladığı taktikler ona iyi satışlar getirmiştir. Çalıştığı firma diğer satış ekiplerine bir rehber yazmasını talep eder. Akabinde hazırladığı rehber de çok başarılıdır ve kısa sürede çok ses getirir.

Reklam ajansında (Mather & Crowther) çalışan abisi bu rehberden çok etkilenir ve çalıştığı reklam ajansında çalışmayı teklif eder. Ogilvy burada da çalışkan ve yetenekli olmasıyla kısa sürede dikkat çeker. Burada 3 yıl çalışır. Çalıştığı ajans onu Amerikan Reklamcılığını incelemek için Amerika’ya gönderir. Burada George Gallup ile 3 yıl reklam hayatına etki edecek çalışmalarda bulunur. Gallup tarafından kurulan ‘İzleyici Araştırma Enstitüsü’nde müdür yardımcısı olarak çalışır. Bu sürede reklamcılığa araştırmacı gözüyle bakmaya başlar. Burada da bir süre tecrübe edindikten sonra İngiliz İstihbaratında ajan olarak çalışmaya başlar. Yine burada da 3 yıl çalıştıktan sonra istifa eder ve hayali olan çiftlik ve arazi işlerine girişir. Buradan da hevesini aldıktan bir süre sonra reklam ajansını kurmay karar verir.

38 yaşında kurduğu reklam ajansını (Hewitt, Ogilvy, Benson & Mather) olarak yoluna devam eder. Unutmayalım ki Ogilvy herhangi bir reklam eğitimi almadan reklama duyduğu yoğun ilgi ve zekasıyla bir çok başarılara imza atmıştır.

“İşe kendinizden küçük insanları alırsanız sonunda bir cüceler şirketine dönüşürsünüz. Öte yandan işe kendinizden büyük insanları alırsanız sonunda bir devler şirketi olursunuz.” –Ogilvy

Bu sözü onun ne kadar mantıklı bir insan olduğunun göstergesi aslında. Bu arada ilk yazdığı reklam bira markası Guinness içindir. Ogilvy ajansı 2014 verilerine göre, 169 şehirde ve 450 ofisten oluşan binlerce insanın çalıştığı bir marka olmuştur. İsmi Ogilvy & Mather olarak güncellenmiştir. Reklam sektörüne damgasını vurmuş emektar deha 88 yaşında Fransa’da Touffou’daki evinde vefat etmiş.

Bazı güzel sözlerini sizinle paylaşmak isterim.

  • Reklamınız satmıyorsa, yaratıcı değildir.
  • Günahların en kötüsü başlıksız bir reklam yazmaktır.
  • Eğer reklemınızın temelinde büyük fikir yoksa, gece karanlığındaki bir gemi gibi geçip gider.
  • Reklam, markanın karakterine yapılan uzun vadeli yatırımın bir parçasıdır.
  • Reklam filmleri satış içindir. Eğlencenin öne geçmesine izin vermeyin.
  • Ürünler fabrikada, markalar ise zihinlerde üretilir.

David Ogilvy Bir Reklamcının İtirafları Kitabını PDF olarak indirmek isterseniz aşağıdaki linkte tıklamanız yeterli.

https://drive.google.com/file/d/1wLniLjQWMB251E_j7Xv7EVy9zI8xFXah/view?usp=sharing

Bir yorum yazın..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir